Nedjelja, 6. veljače – 5. nedjelja kroz godinu – Dan života

Sv. Misa u crkvi Velike Gospe u: 8,00; 10,30 i u 17,00 sati. Molitva Večernje za pokojne na Starom groblju u 16,00 sati.

Ponedjeljak,  7. veljače

Sv. Misa  u crkvi Velike Gospe u 17,00 sati (zajedničke nakane)

Utorak, 8. veljače

Sv. Misa u crkvi  sv. Roka u 17,00 sati, a zatim euharistijsko klanjanje

Srijeda, 9. veljače – Sv. Skolastika, sestra sv. Benedikta

Sv. Misa u crkvi Velike Gospe u 17, 00 sati

Četvrtak, 10. veljače – Bl. Alojzije Stepinac, biskup i mučenik                      

Sv. Misa  u crkvi V. Gospe  u 16,30 sati

Petak, 11. veljače – Gospa Lurdska – Dan bolesnika

Sv. Misa u crkvi Velike Gospe u 17, 00 sati, a nakon Mise u kripti će biti susret za biblijsko-liturgijsku grupu (svatko može prisustvovati)

Subota, 12. veljače

Sv. Misa u crkvi sv. Roka u 8, 00 sati

Nedjelja, 13. veljače – 6. nedjelja kroz godinu

Sv. Misa u crkvi Velike Gospe u 8,00; 10,30 i u 17,00 sati

Osobe s invaliditetom u Hrvatskoj

Prema posljednjim službenim podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u Republici Hrvatskoj žive 586.153 osobe s invaliditetom, a među njima je 64.063 djece i mladih do 19 godina…

Dar, blagoslov i obogaćenje

Na osobe s invaliditetom prije svega treba gledati kao na dar, blagoslov i obogaćenje za obitelj, Crkvu i društvo, jer svaki je čovjek stvoren na sliku i priliku Božju, svaki je njegovo željeno dijete, svaki neprocjenjivo vrijedan bez obzira koliko se slabim i neznatnim činio te svaki ima svoje mjesto u Božjem planu.

Sveti Pavao nas uči da smo svi tijelo Kristovo, a pojedinačno njegovi udovi, pri čemu su mnogo potrebniji udovi tijela koji izgledaju slabiji. A ako trpi jedan ud, trpe zajedno svi udovi; ako li se slavi jedan ud, raduju se zajedno svi udovi (usp. 1 Kor 12,22-27)…

Nasljedovati Krista, koji je »Put i Istina i Život«, podrazumijeva prihvaćenje vlastitog stanja i ograničenosti, jednako kao stanja i ograničenosti bližnjega…

Izazovi

S druge strane osobe s invaliditetom i njihove obitelji pogođene su brojnim izazovima koji ih nukaju na propitivanje smisla patnje i trpljenja. Dobro je da osobe s invaliditetom prepoznaju važnost intimnog prijateljevanja s Isusom kako bi poseban plan koji Bog ima s njima doživjeli i kao izvor posebnih milosti koje vode osobnom posvećenju. A ako se taj dar trpljenja prihvati i osmisli na način da ga se pridruži Kristovom trpljenju, onda postaje spasonosan ne samo za osobe s invaliditetom nego i za cijeli svijet…

Obitelji osoba s invaliditetom – svjedočanstvo vjernosti daru života

Nesumnjivo najveći teret izazova pada na obitelji osoba s invaliditetom kojima o ovogodišnjem Danu života želimo iskazati blizinu i divljenje…

Pozitivni primjeri

Brojni su pozitivni primjeri skrbi o osobama s invaliditetom i djecom s teškoćama u razvoju na svim društvenim razinama, pa tako i u Crkvi koja je od početka svoga postojanja uvijek bila blizu onima u potrebi. Tako Hrvatska biskupska konferencija preko Nacionalnog katehetskog ureda, pri kojem djeluje viša savjetnica za osobe s poteškoćama u razvoju, u dva je navrata organizirala doškolovanje vjeroučitelja koji rade s djecom s teškoćama u razvoju. Osim toga, pri Vijeću HBK za laike postoji Pododbor za osobe s invaliditetom, a neke biskupije imaju povjerenstva za pastoral osoba s invaliditetom. Postoji već zvučna Biblija za slijepe i slabovidne osobe, kao i prilagodba četiriju evanđelja na hrvatski znakovni jezik za gluhe i gluhoslijepe osobe. Također, neki biskupijski Caritasi i redovničke zajednice imaju kuće za skrb o osobama s pretežito težim stupnjevima invaliditeta.

Poticaji i prilagodbe u pastoralnom djelovanju Crkve

Svjesni da je sve spomenuto još daleko od dostatnog odgovora na potrebe i teškoće osoba s invaliditetom potičemo sve društvene činitelje i sve ljude dobre volje, a ponajprije vjernike, da se još predanije angažiraju kako bi skrb za osobe s invaliditetom svih dobnih skupina bila što kvalitetnija i što dostupnija na cijelom teritoriju Hrvatske. Osobito želimo potaknuti provođenje potrebnih prilagodbi u pastoralnom djelovanju Crkve sukladno potrebama osoba s invaliditetom: prilagodbe pastoralnih oblika i metoda (npr. uključivanje u molitveni život, hodočašća i duhovne obnove te poticanje na prikazivanje svoga trpljenja na određene nakane), prilagodbe u naviještanju (npr. uvođenje induktivne petlje za osobe oštećena sluha barem u katedralama), prilagodbe u osposobljavanju osoba s invaliditetom da mogu dati svjedočanstvo vjere (npr. održavanje ciljanih kateheza), prilagodbe u podjeli sakramenata (npr. mjesta za ispovijed gluhih i gluhoslijepih osoba), prilagodbe u pripravi za brak, arhitektonske prilagodbe pristupa crkvenim prostorima, prilagodbe organizacije većih vjerskih događaja (npr. osiguravanje primjerenog prostora, angažiranje volontera), prilagodbe u

BIBLIJSKO-LITURGIJSKA GRUPA

Da bi Božja Riječ bila što prisutnija  u našoj župi formirali smo BIBLIJSKO-LITURGIJSKU GRUPU koja se sastaje u kripti crkve petkom poslije Mise u 17,30 sati. Svi koji su zainteresirani za dublje upoznavanje Božje Riječi i za molitvu, dobro su došli. Posebno su pozvani čitači na Misi, jer će se „obrađivati“ čitanja sljedeće nedjelje i odrediti čitači koji će čitati na Misi. Svatko, tko želi, se može uključiti i doći kad je u mogućnosti. Netko će moći svaki put doći, netko dva ili tri puta mjesečno. Božja Riječ nam znači život.

RESTAURACIJA DRVENIH SVIJEĆNJAKA

Nedavno su vraćeni sa restauracije drveni svijećnjaci koji su obnovljeni u Zadru u specijaliziranoj radionici. Tih četrnaest svijećnjaka  su iz  crkve Sv. Roka, a bili su smješteni u katoličkom domu. Inače, ti su svijećnjaci iz 18. i 19. stoljeća. Najstariji imaju oko 250 godina, a najmlađi oko 150 godina. Bili su dosta polomljeni, prepuni crvotočine, oguljene boje, a neki nestručno prebojani. Sada im je vraćen stari sjaj. Za te restauratorske radove treba platiti 13 000 kuna.

BLAGDAN BL. A. STEPINCA NA BILOM BRIGU

U župi bl. Alojzija Stepinca na Bilom Brigu u Zadru (naš dekanat) slavi se 10. veljače blagdan bl. Alojzija. Misa u trodnevnici započinje u 18,00 sati. Na sam blagdan Misa je u: 9,00 sati (predslavi mons. Antun Sente – Karlovac), u 11,00 sati (predslavi preč. Domagoj Matošević – Marija Bistrica) i u 18,00 sati (predslavi mons. Zdenko Križić, biskup gospićko senjski). U 17,00 sati don Frane Šindija predvodi obred blagoslova djece.

IZVADAK IZ PORUKE ZA DAN ŽIVOTA

Povodom Dana života koji se ove godine obilježava u nedjelju 6. veljače želimo skrenuti pozornost na osobe s invaliditetom i djecu s teškoćama u razvoju, kao i na njihove obitelji.

Kampanja »Ja sam Crkva«

Ovogodišnji Dan života smješta se u kontekst »Godine obitelji Amoris laetitia«  u sklopu koje je Dikasterij za laike, obitelji i život Svete Stolice pokrenuo i kampanju #IamChurch (Ja sam Crkva) objavljujući videozapise u kojima osobe s invaliditetom svjedoče različite načine na koje obogaćuju crkvenu zajednicu i sudjeluju u evangelizacijskom poslanju Crkve (www.amorislaetitia.va). Kampanja proizlazi iz poruke pape Franje za Međunarodni dan osoba s invaliditetom 3. prosinca 2021. u kojoj im je poručio da su Isusovi prijatelji (usp. Iv 15,14) i da je Crkva njihov dom u kojoj imaju svoje dragocjeno mjesto i ulogu povjeravajući im pritom, na poseban način, poslanje molitve…