U Etno-turističkom centru Bigečeva kuća u Bibinjama otvorena je izložba “Bibinjke”, nastala u suradnji Arheološkog muzeja Zadar i Općine Bibinje. Izložba prikazuje otkrića do kojih su dovela arheološka iskapanja ostataka crkve svetog Petra u Bibinjskom polju. Otvorena je za posjetitelje do 30 rujna, no Bibinjci obećavaju kako će nadopunjena izložba biti pripremljena i otvorena iduću ljetnu sezonu.
- Riječ je o iznimno zanimljivom lokalitetu na kojem se nalaze ostaci crkve za koju znamo već odavno i koja je dokumentirana prije više od sto godina. Arheološki muzej Zadar je u dogovoru s Općinom Bibinje još 2004. godine započeo istraživanja nalazišta koja su, ovisno o sredstvima, trajala do 2014. godine. Općina Bibinje je nakon toga osigurala sredstva za analizu kostura koji su pronađeni na lokalitetu, a sada nastavljamo istraživanje te smo s tim ciljem odlučili pretresti dokumentaciju iz koje je proizašla ova izložba – kazao je viši kustos Arheološkog muzeja Zadar, Jakov Vučić.
Među brojnim zanimljivim nalazima koji su otkriveni, posebno se ističe par zlatnih naušnica. Općina Bibinje prepoznala je atraktivnost ovog otkrića te će impresivne naušnice od čistog zlata postati turistički brend.
Općina Bibinje je u suradnji s Arheološkim muzejom Zadar još 2004. godine pokrenula ova istraživanja koja još uvijek nisu gotova, te iz godine u godinu u proračunu planiramo sredstva za nastavak istraživanja. Tako je bilo i prošle godine kada smo planirali sredstva i za istraživanja i za izradu replike naušnica, tzv. ‘Bibinjki’. Plan nam je do iduće turističke sezone od naušnica napraviti pravi bibinjski brend te se nadamo da ćemo po tim naušnicama postati prepoznati u cijeloj Hrvatskoj, ali i šire, znajući o koliko vrijednom nalazištu je riječ – istaknuo je načelnik Općine Bibinje, Šime Sekula.
Na vrijedne naušnice osvrnuo se i Vučić:
– Nama arheolozima su važne jer su pronađene u grobu koji je bio naslonjen uz apsidu crkve. Prvi spomen crkve je s početka 11. stoljeća, a same naušnice su sto godina starije, što nam govori da je i sama crkva najmanje toliko stara. Lijepo je kada se sve uklopi u priču i kada je nešto važno i arheolozima i javnosti, te kada artefakt može postati i suvenir mjesta u kojem je pronađen – dodao je Vučić.
Uspješna suradnja Općine Bibinje i Arheološkog muzeja nastavit će se i dalje, jer još mnogo toga nije istraženo.
– Naše poslanje jest istraživati kulturnu baštinu Republike Hrvatske, našu povijest i ljepotu naše povijesti, a najljepše je kada se to prepozna na lokalnoj razini, jer to radimo za naše građane i žitelje mjesta u kojima živimo i radimo. Oduševljeni smo odazivom načelnika i njegovog tima te se nadam da ćemo i u budućnosti nastaviti lijepu suradnju – rekla je ravnateljica Arheološkog muzeja Zadar, Morana Vuković.
A tko je bila vlasnica naušnica? Na ovo pitanje još nemamo odgovor. Postoji teorija da je ta žena možda bila majka priora Andrije, no to je zasad samo nagađanje. Možda će se daljnjim istraživanjima otkriti njezin pravi identitet.